Libya’da çalışmak isteyenler için yurtdışı iş ilanları


  Yurtdışında özellikle de Libya’da çalışmak isteyenler için yayınlanan yurtdışı iş ilanları ve işçi alımı hakkında merak edilenler… İşte Libya’da çalışmak isteyenlerin bilmesi gerekenler…

  Yurtdışı iş ilanları Türkiye’de son dönemlerde en çok araştırılan konu başlıklarından birisi haline geldi. Ülkemizde geçim sıkıntıları yaşanmaya başlayınca doğal olarak insanların gözleri de yurt dışına doğru kaymaya başladı.

  Yurt dışında daha iyi imkanlar ile çalışıp daha çok para kazanacağını düşünenler ülke dışından iş ilanlarını araştırıyorlar. Özellikle yurt dışında inşaat işleri ile uğraşan şirketler her meslek sahasından çalışan alımı yapmaya başladılar. Öncelikli olarak Libya, Arabistan, Dubai, Katar gibi Arap ülkelerinde iş yapan Türk şirketleri vize ve çalışma belgesi sıkıntıları yaşanmadan bir çok vatandaşımıza iş imkanı sağlıyor. Suudi Arabistan, Libya, Katar gibi ülkelerde çalışabilmek için atılması gereken ilk adım elbette yurtdışı iş ilanlarını takip etmek olacaktır.

  Yurtdışında iş yapan şirketlerin işçi alımı yapmak için İŞKUR aracılığı ile kimi zaman da aracılar vasıtası ile ilanlar yayınlatmaya başlamış durumdalar. Yüksek maaş garantisi ile yayınlanan iş ilanlarında usta ve vasıfsız elemanların yanı sıra güvenlik ve şoför gibi meslek alanlarına da alımlar yapılıyor. Libya’da çalışabilmek için atılması gereken adımları bu yazımızda siz değerli okurlarımız ile paylaştık. Umarız faydalı olabiliriz…  İŞKUR Yurt Dışı İş İlanları

  Türkiye İş Kurumu aracılığı ile duyurulan iş ilanları 7 farklı ülke için yayınlandı. Bir takım kurumlar ve şirketlerce yayınlanan iş ilanlarında söz konusu ülkelerin Avusturya, Almanya, Kuveyt, Libya, Suudi Arabistan ve Irak olduğu ifade edilmiş. Bu sıraladığımız ülkelerde bulunan değişik şehirlerde çalışmak üzere işçi alımı yapılacak ve aşağıda vereceğimiz alanlarda görevlendirileceklerdir.

  • Alçı ve Sıva Ustaları
  • Demir Doğrama
  • Boya Badana
  • Her türlü inşaat işleri
  • Elektrikçi Makinacı
  • Torna Tasfiye
  • Marangoz
  • Su tesisatçısı
  • Makina mühendisi
  • Bilgisayar mühendisi gibi bir çok iş kolunda eleman alımı yapılacaktır.

  Yurtdışı iş ilanlarına başvurular nasıl yapılacak?

  İŞKUR aracılığı ile yayınlanan yurt dışı personel alımı iş ilanlarına başvuruda bulunmak için vatandaşların pek çok aşamadan olumlu sonuç alması gerekiyor. İlanları yayınlatan şirketler bu konu hakkında vatandaşların yapmaları gerekenleri ayrıntılı bir şekilde anlatmış durumdalar. Bu bağlamda yukarıda sıralamış olduğumuz meslek gruplarından birini icra etmekte olan vatandaşlar ilanlarda belirtilmiş iletişim numaraları ile yetkili kişilere ulaşıp onlar aracılığı ile başvuru adımlarını görüşmeleri gerekmektedir.

  Libya ve Yurtdışı Maaşları Ne Kadar?

  Yurt dışında çalışılmak üzere istihdam edilecek vatandaşların alacakları maaşlar her ülkede farklı seviyelerdedir. Ancak söyleyebiliriz ki minimum 3.000 Dolar maaş veriliyor. Bazı ülkelerde bu rakam daha yukarı seviyelere de çıkabiliyor. Örneğin Libya’da çalışan işçilerin maaşları 5.000 Dolar olarak belirlenmiş. Maaşlarda aksama ve ödenmeme gibi durumlar olmamaktadır ve çalışanlar maaşlarını tam zamanında ve eksiksiz olarak almaktadırlar. Bu konu hakkında da okurlarımız tarafından merak edilecek bir durum söz konusu değil.

  Libya’da çalışmak için ülkesinden ayrılan kişilerin mağdur olmamaları ve maddi manevi zarar görmemeleri için Libya’ya gitmeden evvel aşağıda sıralamış olduğumuz hususları dikkate almaları onlar için iyi olacaktır.

  Libya’da iş yapan inşaat şirketlerini ve projelerini yakından takip ederek ilgili şirketin yayınladığı güncel iş ilanlarını takip edebilir ve iş başvuru şartları doğrultusunda iş başvurusunda bulunabilirsiniz.

  Libya’ya Çalışmak İçin Gitmek İsteyen Vatandaşlarımıza Yönelik Duyuru

  Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı tarafından Libya’ya çalışmak üzere giden vatandaşlarımızın dikkat etmesi gereken hususlar hakkında aşağıdaki bilgi paylaşılmıştır.

  Libya’ya çalışmak üzere gitmek isteyen vatandaşlarımızın mağduriyete uğramamaları ve maddi-manevi zarar görmemeleri için, Libya’ya gitmeden önce aşağıdaki hususları dikkate almaları kendi menfaatlerine olacaktır:

  Çalışma vizesini almadan çalışmak amacıyla Libya’ya giden ve çeşitli nedenlerle mağdur olan vatandaşlarımızın sayısında son dönemde kaydadeğer bir artış yaşandığı gözlemlenmektedir. Bu nedenle, aşağıdaki hususların vatandaşlarımızın dikkatine getirilmesine ihtiyaç duyulmuştur.

  Bilindiği üzere, 25 Aralık 2009 tarihinden itibaren ülkemiz ile Libya arasındaki turistik amaçlı seyahatler için vize uygulamasına son verilmiştir.

  Bu bağlamda, Şubat 2011’de Libya’da yaşanan devrimden sonra ülkede ağırlıklı olarak özel şahıs ve firmalar tarafından başlatılan inşaat işlerinde çalıştırılmak üzere, bazı vatandaşlarımızın aracılar tarafından cazip vaatlerle ve vize muafiyeti uygulaması suistimal edilerek çalışma vizesi olmadan Libya’ya getirildikleri görülmektedir.

  Çalışma vizesi olmaksızın ülkeye giden vatandaşlarımız, vaat edilen şartların yerine getirilmemesi, iaşe-ibate ihtiyaçlarının karşılanmaması, ücretlerinin düşük ödenmesi veya hiç ödenmemesi, bazı durumlarda yüksek sıcaklığın hâkim olduğu bölgelerde elverişsiz şartlarda çalıştırılmaları nedenleriyle mağdur olmaktadırlar.

  Çalışma vizesi olmadan Libya’ya giden vatandaşlarımız, yasal işçi statüsünde olmamaları nedeniyle, işverene karşı yargı yoluna gidememekte; çalışma koşulları, sosyal güvenlik işlemleri ve ücretlerinde ciddi hak kayıplarına uğramaktadırlar.

  Vatandaşlarımızın Libya’ya gitmeleri sonrasında, kendilerine çalışma vizesi ve oturum izni alacağını vaat eden işverenlerin veya ülkeye gelmelerine aracılık yapanların, teslim aldıkları pasaportlara resmi işlem yapmadıkları, vatandaşlarımızla anlaşmazlık yaşadıkları durumlarda, vatandaşlarımızın pasaportlarına el koyma yoluna gittikleri görülmektedir.

  Bu şekilde Libya’ya giden vatandaşlarımız ayrıca, Türkiye’ye dönüş bileti temin etmede zorluk yaşamakta ve 90 günlük vize muafiyet süresini aşmalarından dolayı para cezası ödemek durumunda kalmaktadırlar.

  • Libya’da çalışmak için Türkiye İş Kurumu’ndan (İŞKUR) bilgi alınmalıdır, 
  • Libya’da iş vaat eden aracılara hiçbir şekilde itibar edilmemelidir,
  • Çalışma vizesi olmadan çalışmak üzere Libya’ya gidilmemelidir,
  • Libya’ya çalışmaya gitmeden önce, örneği İŞKUR internet sayfasında yer alan Libya’da çalışacak işçiler için hazırlanmış İş Sözleşmesi, işçi ve işveren tarafından imzalanarak İŞKUR’a onaylatılmalıdır,
  • İş Sözleşmesini onaylatmak istemeyen işverenler, en yakın Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüklerine ve Hizmet Merkezlerine bildirilmelidir,
  • İş Sözleşmesinin bir örneği, tedbir amacıyla el altında tutulmalıdır. Vatandaşlarımıza saygıyla duyurulur.

  2019 yılında yurtdışında iş ilanları, yurt dışı işçi alım ve yurt dışı eleman alımı yapan firmaların üstlendiği projelerde görevlendirikmek üzere yurt dışı iş başvurusu yapmak isteyenlere...
  Libya’da çalışmak isteyenler için yurtdışı iş ilanları yazısına yapılan yorumlar
  1. Emrah zencirci dedi ki:

   Sihhi tesisatıyım yurt dışında çalışmak istiyorum myk belgem pasaportum hersiyim ful ırakta da çalıştım tlf 05433606356

  2. erhan balakan dedi ki:

   15 yıldır alcı boya ustasıyım 0534 730 24 05