Yurtdışı projeler

Yurtdışında iş yapan Türk İnşaat firmaları

Dünyanın en büyük 250 müteahhidi listesinde yer alan ve yurtdışında iş yapan inşaat firmalarının sayısı artmaya devam ediyor.

ENR’ın (Engineering News Record) geçen yıl elde edilen proje gelirlerinden yola çıkarak hazırladığı “Dünyanın En Büyük 250 Uluslararası Müteahhidi listesine göre  40 olan Türk müteahhitlik firması sayısı bu kez 46’ya yükseldi. Türkiye ulaşılan bu rakamla, 65 firma ile listede birinci sırada yer alan Çin’in ardından dünyada ikinci sıradaki yerini korudu. Üçüncü sırada 43 firma ile Amerika yer alıyor.

Daralmaya rağmen büyüdük

Geçen yılı 15 Temmuz darbe girişimi ve piyasalarda yaşanan dalgalanmaya geçiren Türk müteahhitlik firmalarının, yaşanan tüm bu olumsuzluklara rağmen yurtdışındaki işlerinde önemli mesafe katettiği görülüyor. “Küresel konjonktürde ve risk iştahında izlenen dalgalanmalar, küresel ekonomik belirsizlikten en çok etkilenen sektörlerin başında yer alan uluslararası inşaat sektöründeki etkisini arttırdı” görüşüne yer verilen ENR raporunda, şu bilgiler yer aldı: “Dünyanın En Büyük 250 Uluslararası İnşaat Firması listesinin oluşturduğu pazar büyüklüğü, 2016 gelirleri üzerinden yapılan hesapta 468 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti. Bu rakam bir önceki yılı göre yüzde 6.4’lük daralmaya işaret ediyor.”

ENR’ın “Zorlu Bir Pazara Sert Bir Bakış” başlıklı raporu, “Düşük petrol fiyatları ile küresel ekonomik ve politik karışıklıklar, firmaların pazardaki risk ve getirilere temkinli yaklaşmasına yol açıyor” şeklinde yaptığı değerlendirmeyle, küresel inşaat sektörüne ilişkin kaygılara işaret etti.

Türklerin payı arttı

Uluslararası müteahhitlik pazarının son üç yılda toplam yüzde 14 oranında gerileme gösterdiği konjonktürde, Türk inşaat şirketlerinin yurtdışında gösterdiği performans arttı. ENR listesindeki Türk şirketlerin sayısı geçtiğimiz yıl 40’tan 46’ya yükselirken aynı dönemde pazar payı da arttı. Listedeki Türk firmaların toplam pazar payı dört yıl önce yüzde 3.8 iken, sonraki yıllarda sırasıyla yüzde 4.3 ve yüzde 4.6’ya, 2016 yılında da yüzde 5.57e kadar yükseliş kaydetti.

Türk müteahhitlerin bölgesel gelirlerdeki payı Avrupa’da bir miktar azalırken ana pazarlarının tümünde artış gösterdi. Pazar payı Ortadoğu’da yüzde 7.9’dan yüzde 9.1’e, Asya’da yüzde 5.5’den yüzde 7.0’ye, Afrika’da yüzde 4.7’den 5.1’e çıktı.

‘Türklerin geliri’  25.6 milyar dolar

Türk müteahhitleri 2016’da rekor kırarak 46 firma ile dünya ikincisi” oldu diyen Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, “Yıldızımız parlamaya devam edecek” dedi. Dünyanın ilk 100 firması arasına bu yıl ilk defa 10 firmayla girildiğini hatırlatan Zeybekci şöyle devam etti: “2016’da daralan uluslararası müteahhitlik hacmine rağmen, yurtdışında iş yapan Türk İnşaat şirketlerinin gelirlerini 23 milyar dolardan 25.6 milyar dolara çıkarabilmesi bu sektörde bir dünya gücü olma yolunda ilerlediğimizi göstermekte. Bizleri asıl mutlu eden gelişme, uluslararası müteahhitlerimizin kazandığı ihale hacminin, dünyanın en büyük 250 firmasının kazandığı toplam ihale hacmi içinde payını yüzde 4.7’den yüzde 5.5’ine yükseltmesi. Türk Müteahhitleri, dünyanın en riskli, en zor coğrafyalarında işlerini başarıyla sonuçlandırarak haklı bir ün elde ederek, 2016’da ihale hacminde sektörde dünya devleri olan Almanya ve Japonya’yı geride bırakarak dünyada yedinci Sıraya yükseldi. Bu başarı Türk müteahhitleri ve Türk işçilerinindir.”

Ortak amacın her sektörde kendi küresel devlerimizi yaratmak olduğunun altını çizen Zeybekci, “Nihai hedefimiz dünyanın neresinde olursa olsun eline bir ürünü alan bir tüketicinin şu yazıyı görmesidir: Made in Türkiye” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu