Türkiye’den yurtdışına daha fazla inşaat işçisi gönderilecek


  yurtdışı projelere işçi alımı yapılacak

  Türk inşaat şirketleri yurtdışında müteahhitlik hizmetleriyle birlikte Türkiye’den yurtdışına işçi gönderilmesinin de hızlanacağı belirtildi. Hedef iş gücü 100 bin işçi olarak telafuz edildi.

  Türkiye Müteahhitler Birliği’nin, “İnşaat Sektörü Analizi”ne göre inşaat şirketiler bu yıl yurtdışında 10 bininci projeye doğru ilerlerken yurtdışı hizmetler yeniden 20-30 milyar dolar seviyesine çıktı. Hedef 2023’te 35 milyar, 2030’da ise 50 milyar dolar.

  Yurtdışında iş yapan Türk inşaat şirketlerinin yurtdışında üstlendikleri projelerin tutarı 35 milyar dolara çıkacak. Yurtdışında Türk işgücü sayısı da 100 bin olarak hedeflendi. Sektör, 2030’larda ise rakamı 50 milyar dolara yükseltip uluslararası inşaat pazarından alınan payı yüzde 7’ye çıkarmayı planlıyor.  Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB), İnşaat Sektörü Analizi’nin Nisan 2019 raporuna göre yurtdışı inşaat projelerinde Rusya ve Irak önemini koruyor. “Başta enerji fiyatları ve finansman imkânları olmak üzere önümüzdeki dönemde yurtdışı inşaat pazarını etkileyecek çok çeşitli unsurlar mevcut. Rusya’da kısa sürede 2012-2015 yıllarındaki ortalama 5-6 milyar ABD Doları/yıl potansiyel proje tutarına yaklaşılmasının mümkün olduğu öngörülmekte. Irak’ta barışın tesisiyle geçen yılın sonunda hükümetin kurulması, sektörel işbirliğimiz açısından olumlu bir dönemin başlangıcının sinyallerini vermekte. Bu çerçevede Türk firmalarının birikmiş alacaklarının ödenmesi ve mevcut projelerin tamamlanması mümkün olabilecek. Yeni dönemde ülkenin yeniden imarına yönelik projelerde daha etkin rol alınması açısından da ilişkilerin geliştirilmesi önemli.”

  2019 yılında yurtdışında iş ilanları, yurt dışı işçi alım ve yurt dışı eleman alımı yapan firmaların üstlendiği projelerde görevlendirikmek üzere yurt dışı iş başvurusu yapmak isteyenlere...
  Türkiye’den yurtdışına daha fazla inşaat işçisi gönderilecek yazısına yapılan yorumlar
  1. Slm ben dış çephe aliminyum kompozit kaplama cam işlerinde 13 yıldır çalışıyorum yurtdışında da çalıştım dedi ki:

   Ahmet özgeç adanada ikamet ediyorum 0506 150 03 19

  2. Ali saçma dedi ki:

   Yurt dışına çalışmaya bende gitmek isterim her türlü inşaat işini yapabilirim 05416878015

  3. Emrah zencirci dedi ki:

   Her ülkeye gidilir05433606356

  4. Veysi dedi ki:

   Mer.Trasmikser opr.kamyonda kullaıyorum TÜM BELGELERİM MEVCUT şoför olarak yurt dışında çalışa bilirim bana bu numaradan ulaşa bilirsiniz 0535 012 11 47 saygılar