Yurtdışı projeler

Tekfen İnşaat’tan yurtdışında 2 milyar dolarlık proje

Yurtdışında üstlendiği projelerle büyük başarılara imza atan Tekfen İnşaat, Kazakistan, Azerbaycan ve Katar’da radarına aldığı 2 milyar dolarlık yeni projeyle hız kesmeden büyümek istiyor.

Tekfen Grup Şirketler Başkanı Osman Birgili Bloomberg ile gerçekleştirdiği söyleşide, Afrika’da çeşitli projelerle ilgilendiklerini, Kuveyt’in de büyük projelere hazırlandığını belirterek bu ülkede ihaleleri izlediklerini kaydetti. Tekfen ayrıca, mühendislik ve inşaat alanlarında satın almalarla büyümeyi hedefliyor.

“Mevcut büyümeyi sürdürmek için aynı ölçekte projeleri kazanmamız gerekiyor” diyen Birgili, “2 milyar dolarlık yeni proje radarımızda” diye konuştu.

Tekfen, Türkiye’nin geleneksel ihracat pazarları olan Orta Doğu ve Avrupa’daki siyasi ve ekonomik istikrarsızlıklar nedeniyle yeni piyasalara girmek için fırsat arıyor. Afrika altyapı, enerji ve tarım alanında ihtiyaçları nedeniyle son yıllarda Türk firmaları için önemli bir pazar haline geldi. 2002 yılında Türkiye’nin Afrika’ya ihracatı 1,7 milyar dolarken tekstil, gıda, müteahhitlik ve alt yapı sektörleri sayesinde bu rakam 2016 sonunda 11,4 milyar dolara yükseldi.

ALINAN TAAHHÜTLER 3,6 MİLYAR DOLAR

Birgili, Tekfen’in elindeki taahhüt miktarının 3,6 milyar dolar olduğunu kaydetti. Geçen yılın ilk yarısında 2,4 milyar lira gelir elden Holding’in bu yılın aynı dönemindeki geliri 3,34 milyar liraya yükseldi. Bu gelirin yüzde 58’i taahhüt işlerinden sağlandı.

Bir Yorum

  1. Hazır beton pompa oparatoruyum tecrübeli ve deneyımlıyım 1997 den beri calısıyom 05536061789 İstanbul pendık

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu