Tekfen İnşaat Azerbaycan Bakü’de sondaj ve üretim platformuna başlıyor


  Tekfen İnşaat’ın Azerbaycan’da, yüzde 40 oranında pay sahibi olduğu Azfen, 486,3 milyon dolarlık bir petrol sondaj ve üretim platformunun yapım ve montajını üstlendi.

  tekfen inşaat azerbaycan bakü yeni proje

  Tekfen Holding’in Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yaptığı açıklamaya göre, şirketin bağlı ortaklarından Tekfen İnşaat’ın yüzde 40 pay sahibi olduğu iştiraki Azfen Birge Müessesesi (Azfen), BP Exploration (Caspian Sea) Limited ile sözleşme imzaladı.

  Tekfen Holding’den yapılan açıklamaya göre, Azfen şirketindeki ortaklık payı kapsamında Tekfen İnşaat‘ın projedeki payı ise 194,5 milyon dolar olarak açıklandı.  Tekfen İnşaat’ın Azerbaycan’da, yüzde 40 oranında pay sahibi olduğu Azfen, BP Exploration tarafından geliştirilen Hazar Denizi’ndeki Azeri-Çırak-Güneşli petrol yatağı yatırım hamlesi kapsamında, 486,3 milyon dolarlık bir petrol sondaj ve üretim platformunun yapım ve montajını üstlendi.

  17 bin ton ağırlığındaki off-shore platformu projesi, delme modülü, hizmet ve yaşam ünitelerinin yapım ve teslim işlerini içeriyor. Projenin yapım süresi 38 ay olarak öngörülüyor. Azfen şirketindeki ortaklık payı kapsamında Tekfen İnşaat’ın projedeki payı ise 194,5 milyon dolar.

  Bu yeni proje ile 1992 yılından beri Azerbaycan‘da petrol ve gaz sanayisine müteahhitlik hizmeti veren Tekfen İnşaat, ülkedeki 6. platforma imzasını atacak.

  Açıklamada görüşlerine yer verilen Tekfen İnşaat Genel Müdürü Mustafa Kopuz, şunları kaydetti:

  “Off-shore platform inşasındaki uzmanlığımızı bu aşamadan sonra Hazar Denizi’nin ötesinde öncelikle Akdeniz havzasına ayrıca da Kuzey Denizi’ne genişletmeyi hedefliyoruz. Akdeniz’de Kıbrıs’ın Güneyi’nde ve Mısır açıklarında çok büyük gaz yatakları keşfedildi. İsrail off-shore çalışmalarına başladı, Kuzey Denizi’nde ise mevcut platformların yenilenme ihtiyacı önemli bir iş potansiyeli sunuyor.”

  Azfen, sözleşme kapsamında toplam ağırlığı 16 bin 936 ton olacak olan bir adet offshore platformu, delme modülü, hizmet ve yaşam ünitelerinin yapım ve teslim işlerini üstlendi.

  Açıklamada, “İşin yapım süresi, sözleşmenin yürürlüğe girmesinden itibaren 38 ay olarak öngörülmüştür. Projenin toplam bedeli yaklaşık 486 milyon dolar olup, Azfen şirketindeki ortaklık payı kapsamında Tekfen İnşaat’ın projedeki payı yaklaşık 195 milyon dolardır.” ifadeleri kullanıldı.

  AZFER HAKKINDA

  1996 yılında Tekfen inşaat ortalığı ile Azerbaycan’da petrol sektöründe olacak teknolojik yatırımların mühendislik işlerini ve diğer inşaat işlerini üstlenmek amacıyla kurulan Azfer, çalışan 300 kişi sonra yavaş yavaş bu sayı arttı ve şu an 9 bin kişi çalışıyor.

  2019 yılında yurtdışında iş ilanları, yurt dışı işçi alım ve yurt dışı eleman alımı yapan firmaların üstlendiği projelerde görevlendirikmek üzere yurt dışı iş başvurusu yapmak isteyenlere...
  Tekfen İnşaat Azerbaycan Bakü’de sondaj ve üretim platformuna başlıyor yazısına yapılan yorumlar
  1. Mehmet emin dedi ki:

   Yurdışı iş arıyorum yardımcı olurmusunuz vasıfsız İnşaat işi

  2. Ahmet uslu dedi ki:

   Merhaba ben yurtdışında çalışmak istiyorum 25 yaşındayım askerliğimi yaptım bekarım yardımcı olursanız sevinirim 5424602883

  3. Kemal Özkan Gündoğdu dedi ki:

   Yurtdışı şöferlik veya elektrik işlerinde çalışmak istiyorum yüksek gerilim belgem var 8 yıl dır tır şöferliğim var sr1 2 3 4 5 adr var g kaya kamyon ehliyet var yurtdışı projelerde yeralmak istiyorum 5417463108.