Yurtdışı projeler

Suudi Arabistan’da Türk İnşaat işçileri grevde

Suudi Arabistan’ın Tebük kentinde Baytur firması bünyesinde çalışan Türkiyeli inşaat işçileri birikmiş ücretlerinin yatırılması ve ülkeye dönme talebiyle 12 gündür iş bırakma eylemi yapıyor.

Suudi Arabistan’ın Tebük kentinde Baytur firması bünyesinde çalışan Türkiyeli inşaat işçilerinin durumu Meclise taşındı. İşçiler, birikmiş ücretlerinin yatırılması ve ülkeye dönme talebiyle 12 gündür iş bırakma eylemi yapıyor.

CHP Milletvekili Levent Gök ve HDP Milletvekili Tülay Hatimoğulları Suudi Arabistan’da hakları için greve çıkan işçilerin durumunu Meclise taşıdı.

Gök, “Hak ettikleri ücretlerin ödenmesi ve ülkeye dönmeleri için gerekli girişimler ne zaman başlatılacaktır?” diye sordu.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun yanıtlaması istemiyle soru önergesi veren Gök, şu soruları yöneltti:

-Suudi Arabistan’da ödemesi yapılmayan, insanlık dışı şartlarda çalışan ve ülkeye dönmek isteyen yurttaşlarımıza neden Cidde Konsolosluğu tarafından yardımcı olunmamıştır?
-Suudi Arabistan’da rehin kalan yurttaşlarımıza hak ettikleri ücretlerin ödenmesi ve ülkeye dönmeleri için gerekli girişimler ne zaman başlatılacaktır?
-Turist vizesiyle yurtdışına giden ve gittiği ülkede çalışan kaç yurttaşımız bulunmaktadır? Sözü geçen yurttaşlarımızın istihdam edildiği ülkeleri açıklar mısınız?
-2014 – 2019 yılları arasında yurtdışında çalışan işçilerimizden ücret gecikmesi, yaşam koşullarının uygun olmaması ve vize sorunları sebebiyle resmi makamlara başvuru yapanların sayılarını yıllık temelde açıklar mısınız?”

Suudi Arabistan’daki inşaat işçileri seslerini duymayan yetkililere sırt çevirdi

Suudi Arabistan’da ücret alacakları için grev başlatan Türkiyeli inşaat işçileri seslerini duymayan yetkilileri, sırtını dönerek protesto etti.

Suudi Arabistan’ın Tebük kentinde ücretleri ödenmediği için greve başlayan Baytur inşaat işçilerinin mücadelesi 13. gününde. Günlerdir seslerini yetkililere duyurarak taleplerinin karşılanmasını isteyen inşaat işçileri, sorunlarını duymazdan gelen yetkilileri protesto etmek için kameraya sırtlarını dönerek açıklama yaptı.

Açıklamada, “Bizleri yok sayan bakanlıklar, bizleri görmezden gelen vekiller, bizleri duymayan yetkililer; arkamdaki tabloya iyi bakın. Bizler savaş esiri değiliz. Emekçiyiz. Tüm hakkımızı alana kadar direneceğiz. Tüm yetkilileri göreve çağırıyoruz. Haklı talebimiz bir an önce karşılansın. Bir kez daha haykırıyoruz, inşaat işçileri köle değildir” denildi.

Grevin 11. gününde inşaat işçilerinin sözcüsü Hasan Hüseyin, Türkiye Başkonsolosluğunun talebi üzerine polislerce gözaltına alınmıştı. İşçiler greve başladıklarında da Suudi Arabistan polisinin silahlı saldırısına uğramıştı.

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu