Rusya İş İlanları

Rusya’da yabancılar için oturma izni prosedürleri değişti

rusya oturma izni

Rusya’da yabancı ülke vatandaşlarının oturum izni alma prosedürlerini basitleştiren yasal düzenleme yürürlüğe girdi. Başkan Putin’in kısa süre önce onayladığı yasa ile, evlilik dahil bazı kategorilere dahil olan yabancılara artık beş yıl süreli değil, süresiz oturum izni (Vid na jitelstvo) verilecek. 


Yeni yasa uyarınca, Rusya’da yabancı ülke vatandaşlarının oturum izni başvurularının incelenme süresi altı aydan dört aya indirildi.

Rusya vatandaşı ile evli olanların, mültecilerin ve Rusya’dan geçici sığınma hakkı alan kişilerin de dahil olduğu bazı kategorilerdeki yabancı ülke vatandaşları, artık oturum izni için belirlenen kotalardan muaf tutuluyor. 
Bu kişilere daha önce olduğu gibi beş yıl süreliğine değil, süresiz oturum izni veriliyor. 

Yüksek kalifiye yabancı uzmanlara ve aile bireylerine ise çalışma izni süreleri boyunca oturum izni hakkı tanınacak.

Süresiz oturum izni sahibi olan kişilerin, oturum izni almalarının ardından geçen bir yılı takiben en geç iki ay içinde, ülkede ikamet etmeye devam ettiklerine dair bildirimde bulunmaları gerekecek.

Ülkede geçici oturum izni olmadan basitleştirilmiş prosedürle oturum izni sahibi olabilecek kişiler için belirlenen kriterler de genişletildi. Eski Sovyetler Birliği vatandaşlığı olan, Ukrayna’ya bağlı olduğu dönemde Kırım’dan sınır dışı edilen, Rusya’daki yükseköğretim kurumlarının örgün öğretim bölümlerinden mezun olan ve Rusça bilen ya da üniversitelerden üstün başarı ile mezun olan yabancılar basitleştirilmiş prosedür ile oturum izni sahibi olabilecek.

Yeni düzenlemede oturum izni harcı da 5 bin ruble (75 dolar) olarak belirlendi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu