Rusya İş İlanları

Rusya’da inşaat işçisi yokluğu sektörü vuruyor!

Pandemi nedeniyle sınırlarını kapayan Rusya ekonomisi iş gücü eksikliği yaşıyor. Rusya’da çalışan inşaat işçileri yüzde 50 zam ve daha az çalışma süresi talep ediyor.

Rusya’nın başta Moskova olmak üzere bütün büyük şehirlerinde inşaat sektörünün iş gücünün büyük kısmını yabancı işçiler oluşturuyor. Bu işçilerin yarıdan fazlası ise ağırlıklı olarak Orta Asya Türk Cumhuriyetleri ve diğer eski Sovyet Cumhuriyetlerinin vatandaşları. COVID-19 salgınının başlamasıyla birlikte, Rusya’nın sınırlarını kapaması bu işçilerin büyük kısmının ülkelerinden iş yerlerine dönememesine neden olmuş durumda. Bu nedenle de bugün Rusya’da inşaat sektöründe işçi sıkıntısı yaşanıyor ve bu durum inşaat şirketlerini bir süredir ciddi şekilde zorluyor. Şirketlerin talebi  hükümetin sınırlardaki kısıtlamaları işçi girişlerini kolaylaştıracak şekilde gevşetmesi. 

Yabancı işçiler Rusya ekonomisinin önemli çarklarından birini oluşturuyor. Federal Güvenlik Servisi (FSB) verilerine göre, 2019 yılında ülkedeki yabancı işçi sayısı 10 milyona yaklaşmış durumda. İşçilerin büyük bir bölümünün geldiği Orta Asya Türk Cumhuriyetleri için bu, önemli bir gelir kaynağı. 

Rusya işçi alımı yapacak mı?

Rusya’da çalışan işçilerin evlerine gönderdikleri para ülkelerinin ekonomisine ciddi katkı sağlıyor. Öyle ki 2019 yılında Rusya’da çalışan Taciklerin ülkelerine gönderdiği para miktarı 2,7 milyar doları buluyordu. Aynı yıl Tacikistan Gayrisafi Yurtiçi Hasılası ise 8,1 milyar dolardı. Rusya’ya işçi olarak gelen milyonlarca Orta Asyalı birçok sektörde çalışıyor ama inşaat sektörü için vazgeçilmez işçi gücünü oluşturuyor.  
“Pandemiyle birlikte sınırlar kapandı ve Rusya’ya işçi getiremez olduk. Sadece Türkiye’den birkaç çalışanımızı getirebildik. Ama işçilerimizin çoğu birçok şirkette olduğu gibi Orta Asya’dan” diyor Rusya’da önemli projeler gerçekleştiren Ant Yapı iştiraklerinden AntTeq’in ortağı İsmet Birinci ve devam ediyor: “Memleketine gidenler geri dönemedi. Burada kalanlar ise bunu fırsata çevirmeye çalışıyor. Maaşlarına yüzde 50 zam, daha az çalışma gibi isteklerle geliyorlar. İstekleri yerine gelmeyince başka yerde çalışırız diye tehdit ediyorlar.” 

İnşaat sektörünün bir diğer işçi kaynağı Berlarus’tan da gelen yok. Öte yandan sektörde normal zamanda da Rus işçi bulmak pek kolay değil. İnşaat Rusların çalışmayı tercih etmediği bir sektör  olarak dikkat çekiyor. Sektörde işçilik maliyetleri bu süreçte yüzde 30 artmış. Geçtiğimiz yıl inşaat malzemelerinde gözlenen ortalama yüzde 20 fiyat artışı da hesaba katıldığında, inşaatçıların bir yıllık süreçte ciddi bir maliyet artışıyla karşı karşıya olduğunu söylemek mümkün. Hal böyle olunca özellikle konut tarafında bu maliyet artışları müşterilere yansıyor ve bu da satışların düşmesine neden oluyor. 

İşveren üzerinde ciddi bir maliyet baskısı var. Rusya İnşaat Bakanlığı’na konuyla ilgili başvuruda bulunduk” diyor İsmet Birinci ve devam ediyor: “Şimdi özel uçak tutarak Orta Asya ülkelerinden işçi getiriyoruz. İşçiler geliyor ve 14 gün karantinaya alınıyor. Bu insanların kalması için otele yerleştiriyoruz. 14 günün masraflarını karşılıyoruz, maaşlarını veriyoruz. 14 gün sonra inşaat geliyorlar.” Rusya’da çok sayıda inşaat şirketi işçi eksikliğinden dolayı projelerini yetiştirmekte gecikiyor. Bunun yanı sıra yeni projeleri almakta çekimser davranıyorlar. 

Salgın nedeniyle sınırların kapanması yalnız inşaat sektörünü değil, ekonominin diğer alanlarını da etkiliyor. Bu süreçte nitelikli çalışanların da ülkeye girişi zor. “Teknoloji, enerji şirketleri de bu süreçten etkileniyor. Alman, İngiliz, ABD’li, Çinli, Türk gibi farklı ülkelerden 90 bine yakın kişinin Rusya’dan çalışma izni bulunuyor” diyor isminin yazıda yer almasını istemeyen bir Rus analist ve devam ediyor: “Ülke ekonomisini hareketlendirecek, yeni yatırımlara imkan tanıyacak gelişmeler de iş gücü eksikliği nedeniyle sıkıntıya giriyor.” 

Geçtiğimiz günlerde konuyla ilgili bir makalenin yer aldığı günlük ekonomi gazetesi RBK’da nitelikli iş gücü eksikliği nedeniyle üretim hatlarının modernizasyonunda sorunların yaşandığı ve bu nedenle yeni ürünlerin piyasaya sürülmesinden zorluklar yaşandığına dikkat çekiliyordu. Rusya ekonomisi bütün dünyada olduğu gibi salgının getirdiği sorunlar nedeniyle zor günler yaşıyor. (Bloomberg Businessweek)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu