Yurt dışı iş ilanları

Rusya inşaat sektöründe işçi açığı

Rusya inşaat sektöründe işçi açığı. Rusya Kuzey Kore’ye yönelik uygulanan uluslararası yaptırımlar nedeniyle, bu ülkenin vatandaşı olan 12 bin işçiyi ülkeden gönderiyor.

rusya inşaat sektörü işçi açığıKore Demokratik Halk Cumhuriyeti’ne (Kuzey Kore) yönelik uygulanan uluslararası yaptırımlar nedeniyle Rusya, bu ülkenin vatandaşı olan göçmen işçileri çalıştırmamaya başladı. TASS ajansının bildirdiğine göre Moskova, Kuzey Koreli göçmen işçileri uluslararası yaptırımları gerekçe göstererek ülkelerine geri gönderiyor.

Rusya’nın Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti Büyükelçisi Aleksandr Matsegora, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde alınan karar nedeniyle Moskova’nın Kuzey Koreli işçileri ülkeden göndermek zorunda kalmasından üzüntü duyduklarını söyledi.

Rus Büyükelçi, Kuzey Koreli işçilerin gönderilmesinin, Rusya’nın Uzak Doğu bölgesinin ekonomisi için çok ciddi darbe anlamına geldiğini, çünkü bu bölgede ağır şartlarda çalışan inşaat işçilerinin çoğunun (yaklaşık 12 bin kişi) Kuzey Koreli olduğunu belirtti.

Rus ajansının haberinde, Kuzey Koreli işçilerin Rusya’da ülkelerine göre çok yüksek maaş aldıklarına, dolayısıyla “en ucuz ve kaliteli iş çıkaran” işçiler olduklarına işaret edildi.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, kıtalararası balistik füze denemesi yapan Kuzey Kore’ye oy birliğiyle yeni yaptırımlar getirmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu