Yurtdışı projeler

Rönesans İnşaat’tan Rusya’ya bir simge eser daha!

rönesans inşaat rusya moskova projesi

Rusya’ya damgasını vuran pek çok önemli projede imzası bulunan Türkler; şimdi de, “Rusya’nın Disneyland’ı” yakıştırması yapılan ve simge bir eser olarak nitelenen Moskova’nın Nagatinskaya semtindeki ‘Ostrov Meçtı’ (Hayal Adası) adlı eğlence ve alışveriş merkezini yetiştirmek için geceli gündüzlü hummalı bir şekilde çalışıyor.

Türk inşaat firmalarının, Rusya’daki başarılarına her gün bir yenisi ekleniyor.

Rusya’ya damgasını vuran pek çok önemli projede imzası bulunan Türkler; şimdi de, “Rusya’nın Disneyland’ı” yakıştırması yapılan simge bir eser olarak nitelenen Moskova’nın Nagatinskaya semtindeki ‘Ostrov Meçtı’ (Hayal Adası) adlı eğlence ve alışveriş merkezini yetiştirmek için geceli gündüzlü hummalı bir şekilde çalışıyor.

MOSKOVA BELEDİYE BAŞKANI’NDAN PROJEYE EMEGE GEÇENLERE TEBRİK

Bunların önde gelenlerinden birinin şantiyesini, hafta başında Moskova Belediye Başkanı Sergey Sobyanin bizzat ziyaret etti, denetledi ve inşaatın yıl sonuna kadar tamamlanacağına dair söz alıp, takdir ve tebriklerini, projede emeği geçen herkese iletti…

Türkrus’un haberine göre; Moskova’nın Nagatinskaya semtinde, uzaktan bakıldığında Disneyland’ın meşhur şatosunu andıran bir yapı yükseliyor. 56 hektarı bulan devasa şantiyede hummalı bir çalışma var. Başkentin bu “mega projesi”ni vaat edilen tarihe, yıl sonuna yetiştirebilmek için çift vardiya, geceli gündüzlü çalışılıyor.

Rus medyasına yansıdığına göre, “Ostrov Meçtı” (Hayal Adası) adlı eğlence ve alışveriş merkezi için Rusyalı yatırımcısı toplamda 1,5 milyar dolarlık yatırım öngörülüyor. Rusya’ya damgasını vuran pek çok önemli projede olduğu gibi, bunun arkasında da yine Türk inşaatçıların altın teri ve emeği var…

RÖNESAS İNŞAAT’IN BÜYÜK BAŞARISI

2015’te başlayan  “Ostrov Meçtı” projesinin ana müteahhidi Rönesans İnşaat. 3 bin 500’e yakın işçinin çalıştığı şantiye şu günlerde bir arı kovanını andırıyor.

Bir yandan inşaat soluksuz sürüyor, diğer yandan tema parkının oyun araçlarının montajı hızla sürüyor.

Şehrin hızla gelişen bu bölgesinde, ülkenin Batılı örneklerle yarışacak, en büyük ve ilk kapalı tema parkı yükseliyor.

Proje, Rönesans’ın pek çok şantiyesinde olduğu gibi gençlere emanet. Proje koordinatörü Mustafa Küçükyılmaz 38 yaşında.

ODTÜ İnşaat mezunu. 2006’dan beri Rusya’da. Yardımcısı, proje müdürü Burak Börü ise 35’inde.

O da ODTÜ İnşaat’ta. 2007’den beri bu coğrafyada. Küçükyılmaz ve Börü ile birlikte bu devasa projenin yükünü çeken ekibin üyeleri hep genç isimler.

Zor bir projede çok yorulduklarını ama “bir eşi olmayan, referans bir işe imza attıklarını ve her gün mesleki anlamda yeni şeyler öğrenip kendilerini de gelİştirdiklerini” söylüyorlar. 

RUSYA’NIN DİSNEYLAND’I YAKIŞTIRMASI

 “Ostrov Meçtı” projesinde, yüksekliği 40 metreye, açıklığı 65 metreye ulaşan cam tavanın altında, birkaç katlı apartman binalarının bulunduğu sokaklar, İngiltere’den Italya’ya tematik cepheleriyle Las Vegas havası veren  alışveriş mekanları var.

Devamında tamamen kapalı bir alanın içinde, bu projeye sık sık “Rusya’nın Disneyland’ı” yakıştırması yapan tema parkı, devasa oyun alanları yer alıyor. Yani koca bir şehir, Moskova’nın sert iklimi yüzünden tamamen kapalı bir alana yapılmış. 

MÜHENDİSLİK HARİKASI

Projeyi Rus basınında sık sık haber konusu yapan ise, eşsiz cam kubbesi.  Bu kubbe çözümleriyle proje hem estetik güzellik bulmuş, hem de gün ışığını içeri sokmuş.

Uzmanların “mühendislik harikası” olarak niteledikleri, Rusya’nın en büyük cam kubbesi böylece yapılmış. Böylece Moskova’nın iklim koşulları dikkate alınarak, her türlü yağış ve rüzgara dayanıklı, içeriyi kışın sıcak, yazın serin tutulabilecek bir alan yaratılmış.  

2 Yorum

  1. Yurt dışı vasıfsız olarak iş arıyorum yaş 25. Dayanıķlıyım her işi yaparım öğrenme kabiliyetim yüksek ne iş olsa yaparım en iyi şekilde 5395962972

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu