Yurtdışı projeler

Mapa İnşaat’ın Cidde projesinde çalışan inşaat işçilerinin grevi sürüyor

Suudi Arabistan’da MNG Holding’e ait Mapa İnşaat’ın üstlendiği Cidde Konut Projesi şantiyesinde, inşaat işçilerinin kötü çalışma koşulları nedeni ile başlattığı grevi üçüncü gününde devam ediyor.

SUUDİ ARABİSTAN’DA 4 AYDIR MAAŞ ALAMAYAN 4000 İŞÇİ GREVDE!

mapa inşaat cidde arabistan inşaat grev1000’den fazlası Türkiye’den olmak üzere yaklaşık 4 bin işçinin çalıştığı şantiyede iş güvenliği için en temel önlemlerin bile alınmaması nedeniyle bir çok bulaşıcı hastalığın baş gösterdiğini belirten işçiler, insanlık dışı şartlardaki çalışma koşullarına aylardır ödenmeyen maaşları da eklenince haklarını aramak için greve çıkmıştı.

İşçiler direnişlerinin 2. gününde kendi aralarında temsilci seçip firma ile görüşerek taleplerini iletti. Ancak firma talepleri kabul etmedi. Bunun üzerine işçiler toplantı gerçekleştirip, talepler kabul edilene kadar grevi sürdürme kararı aldı.

Öte yandan işçiler, şantiyeye dışarıdan yeni girişlerle yapılması olası grev kırıcılığını önlemek için de kapılarda önlem aldı.

İNŞAAT VE YAPI İŞÇİLERİ SENDİKASI’NDAN AÇIKLAMA

Bizler MNG bünyesinde faaliyet gösteren Mapa inşaatın Suudi Arabistan Cidde Konut Projesinde çalışan inşaat işçileriyiz. Bizler memleketimizi , ailelerimizi geride bırakıp Suudi Arabistan’da insanlık onuruna yakışmayan şartlarda şantiyede çalışıyoruz. Suudi Arabistan’da insanların sıcaktan sokağa çıkamadığı saatlerde bizler güneşin alnında çalışıyoruz. İşçi sağlığı ve iş güvenliği alınmadığı için birçok bulaşıcı hastalıkla karşı karşıya kalıyoruz. En temel haklarımız patronlar tarafından sömürülüyor. Bunca problem yetmezmiş gibi ücretlerimiz 4 aydır ödenmiyor.

Bizler artık bu kölelik koşullarını tersine çevirmek için bugün öğle saatlerinden itibaren iş bırakma eylemine başladık. Haklarımızı alana kadar iş bırakma eylemimiz devam edecek.

suudi arabistan inşaat grev

Suudi Arabistan’da bir “hayalet” dolaşıyor

Suudi Arabistan Cidde Konut Projesi Şantiyesi’ndeki inşaat işçilerinin ödenmeyen maaşlar ve kötü çalışma koşulları nedeni ile başlattığı grev dördüncü gününde.

ALEV DOĞAN/ABC GAZETESİ

Bilindiği gibi geçtiğimiz cumartesi günü, MNG bünyesinde faaliyet gösteren Mapa inşaatın Suudi Arabistan Cidde Konut Projesinde çalışan inşaat işçileri 4 aydır ödenmeyen maaşları ve kötü çalışma koşulları nedeni ile grev kararı almıştı. Yaklaşık 4000 işçinin çalıştığı şantiyede İnşaat ve Yapı İşçileri Sendikası (İyi-Sen) üyesi Türk işçilerin başlattığı greve, şantiyede çalışan Asya’lı işçiler de katılırken sendika bir açıklama yayımlayarak şunları ifade etmişti;

“Bizler MNG bünyesinde faaliyet gösteren Mapa inşaatın Suudi Arabistan Cidde Konut Projesinde çalışan inşaat işçileriyiz. Bizler memleketimizi , ailelerimizi geride bırakıp Suudi Arabistan’da insanlık onuruna yakışmayan şartlarda şantiyede çalışıyoruz. Suudi Arabistan’da insanların sıcaktan sokağa çıkamadığı saatlerde bizler güneşin alnında çalışıyoruz. İşçi sağlığı ve iş güvenliği alınmadığı için birçok bulaşıcı hastalıkla karşı karşıya kalıyoruz. En temel haklarımız patronlar tarafından sömürülüyor. Bunca problem yetmezmiş gibi ücretlerimiz 4 aydır ödenmiyor. Bizler artık bu kölelik koşullarını tersine çevirmek için bugün öğle saatlerinden itibaren iş bırakma eylemine başladık. Haklarımızı alana kadar iş bırakma eylemimiz devam edecek.”

Dördüncü gününe giren greve ilişkin ABC Gazetesi’ne özel açıklamalarda bulunan İyi-Sen Genel Başkanı Ali Öztutan, işçilerin gasp edilen hakları geri verilene kadar eylemlerini sürdüreceklerini ifade ederken şunları kaydetti;

“Cidde’deki şantiyede işçiler, neredeyse 4 aydır maaşlarını alamadan, memleketlerinden uzakta, son derece kötü koşullarda çalışıyorlar. Bu nedenle geçtiğimiz cumartesi bir grev kararı alındı. İşçilerin talepleri maaşlarının ödenmesi ve iş koşullarının iyileştirilmesi. Dün  sabah işçi arkadaşlarımızla birlikte kendi aramızdan seçtiğimiz temsilciler firma yetkilileriyle görüşüp talepleri iletti. Firma talepleri yerine getirmeyeceğini söyleyerek bizleri oylamayı sürdürdü. İşçi arkadaşlarımızla tekrar toplanarak taleplerimiz karşıla kadar grevi sürdürmeyi kamp kapılarını tutarak kimsenin çalışma sahasına dönmemesini kararlaştırdık. Sonrasında yaptığımız görüşmede bu hafta ödemelerin yapılacağına dair bir söz aldık. Şuan greve devam ediyoruz.  Haklarımızı alana kadar iş bırakmaya devam edeceğiz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu