Yurt dışı iş ilanları

Makyol İnşaat Kazakistan ve Rusya’da inşaat projesi aldı

Makyol İnşaat, Kazakistan ve Rusya’da iki yol inşaatı projesini beraberindeki şirketler ile birlikte üstlendi.

makyol inşaat kazakistan rusya projesiMakyol İnşaat ve Alsim Alarko, Kore şirkeleriyle birlikte Kazakistan’da büyük yol inşaatı projesini hayata geçirecek. Bu arada Rus devletinin yatırım fonu RDIF, bugün Makyol’un Rusya’da Moskova yakınlarındaki çevreyolunu inşaa edecek konsorsiyuma katılacağı duyurdu.

Kazakistan’da iş yapan Türk firmaları Makyol İnşaat ve Alsim Alarko ile Kore firmaları arasında toplam bedeli 150 milyar tengelik Büyük Almatı Çevre Yolu (BAKAD) İnşaat Projesinin yapılmasıyla ilgili imtiyaz anlaşması imzalandı.

Kazakistan’ın Güney Kore Elçiliğinin yatırımlardan sorumlu Danışmanı Oljas Rayev, sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada, Türk şirketleri Makyol İnşaat, Alsim Alarko ve Kore’nin SK ve Korea Expressway Corporation firmaları arasında BAKAD projesinin hayata geçirilmesiyle ilgili imtiyaz anlaşmasının imzalandığını belirtti.

İnşaat işlerinin bu yıl başlayacağına işaret eden Rayev, uzunluğu 66 kilometre olan yolun Almatı eyaletinin Karasay, İliy ve Talgar ilçelerinden geçeceğini ve yol üzerinde 7 kavşağın ve 13 üst geçit köprünün yapılmasının planlandığını aktardı.

Rayev, BAKAD’ın, uzun zamandır beklenen ve zor bir projelerden olduğuna dikkati çekerek, “Yolun faaliyete geçmesiyle Almatı’daki çevresel durumun önemli ölçüde iyileşmesi, şehrin kilometrelerce trafik sıkışıklığından arındırılması bekleniyor.” dedi.

Kazakistan Yatırım ve Kalkınma Bakanlığı, 150 milyar tengeye mal olacak projeyi Türk ve Koreli yatırımcıların gerçekleştireceğini açıklamıştı.

Bir proje de Rusya’da 

Öte yandan Rus devletinin yatırım fonu RDIF, inşaat ve altyapı şirketi Makyol’un Moskova yakınlarındaki çevreyolunu inşa edecek konsorsiyuma katılacağını açıkladı.

Yaklaşık 85.4 milyar ruble (1.51 milyar dolar) değerindeki projenin 35.7 milyar rublelik bölümü özel yatırımcılardan sağlanacak.

MAKYOL İNŞAAT YURTDIŞI PROJELERİ HAKKINDA

1965 yılında Saffet Çebi tarafından İstanbul’da kurulan Makyol İnşaat, ilk yurt dışı projesi olan Arnavutluk Qukes-Qafe Thane Yolu yapımını 200 yılında üstlenir.

  • 2003 Yurt dışı atılımlar devam eder: İkinci durak Kuzey Afrika’dır. Makyol, Fas’ta 350 milyon dolar değerindeki projelerin kontratlarını imzalar. Projeler esas olarak 4 ayrı otoyol inşasını öngörmektedir.
  • 2004 yılında Makyol, Kuzey Irak’ta 372 milyon dolar proje bedeli olan Hawler Uluslararası Havalimanı İnşaatı projesini ortak girişim (JV) olarak üstlenir.
  • 2008 yılında Makyol ilerlemesine aynı hızla devam etmektedir. Yıl başında Cezayir’de Doğu-Batı Otoyolu İnşaatı kapsamında toplam 60 milyon Avro proje değerli 3 ayrı işin inşaatına başlanır.
  • 2010 Birçok ülkede, Irak, Cezayir, Fas ve Türkiye’de önemli projeler tamamlanmıştır.
  • 2013 yılında Duhok Uluslararası Havaalanı projesine başlayan Makyol İnşaat, 2014 yılında Cezayir’de “Doğu-Batı Otoyolu –Oran Limanı 26 Km Bağlantı Otoyolunun 08 Km 1.Kesim İnşaatı işi (Revizyon işleri dahil)” projesi ve Fas’ta “Kasablanka Bouskoura deresinin taşmasına koruma yapılar işleri” bunlardan bazılarıdır.

Bir Yorum

  1. Mikser harfiyat soforuyum yurdisi tercubem var isinle calismak sizile calismak istiyorum 05529503638

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu