Yurtdışı projeler

Limak İnşaat’ın yurt dışında devam eden projeleri

Yurtdışında üstlendiği projelerle büyük başarılara imza atan Limak İnşaat’ın yurt dışında devam eden projeleri.

YURT DIŞI DEVAM EDEN PROJELER

Yuzhny Uluslararası Havalimanı, Rostov on Don, Rusya

Limak, ortağı Marashstroy ile birlikte 17 Temmuz 2015 tarihinde Rostov Havalimanı İnşaatı sözleşmesini imzalamıştır.

2018 Dünya Futbol Kupası’nın düzenleneceği şehirlerden birisi de olan Rostov on Don şehrinin yeni havalimanı, 750 bin metrekare alan üzerine kurulacak olup, 85 bin metrekare inşaat alanı ile yıllık 8 milyon yolcu kapasitesine sahip olacaktır.

Design-built modeli çerçevesinde yapılacak projede çalışmalar hızla devam etmektedir.

Projenin 2017 yılı içinde tamamlanması planlanmaktadır.

Kuveyt Uluslararası Havalimanı Yeni Terminal Binası, Kuveyt Limak, Kuveyt

Merkezi İhale Komisyonu (CTC) tarafından düzenlenen Kuveyt Uluslararası Havalimanı yeni terminal binası yapım ihalesini, 1312 milyar dinarlık (4,34 milyar dolar) teklifiyle kazanmıştır. Sözleşmesi 30 Mayıs 2016 tarihinde imzalanan proje, tamamlandığında Kuveyt’e yıllık 25 milyon yolcu kapasiteli yeni bir havalimanı kazandıracaktır.

Çatısı güneş panelleri ile kaplanacak olan yeni terminal binası, Leed Gold sertifikası alarak çevrecilik alanında bu düzeyde akreditasyonu olan en büyük yapı olmayı hedeflemektedir. Toplam 750 bin metrekarelik inşaat alanına sahip olacak yeni terminal binasının çatısına konulacak olan yaklaşık 66 bin güneş paneli 12 MW’lık kurulu güce sahip olacaktır.

İhale aynı zamanda, Türk müteahhitlerin yurt dışında tek pakette kazandığı en büyük ihale olma özelliğini taşımaktadır.

limak inşaat kuveyt işçi alımı

Dakar Blaise-Diagne Uluslararası Havalimanı, Senegal

Limak, 2016 yılı içerisinde Senegal’in başkenti Dakar’da yeni yapılmakta olan Blaise-Diagne Uluslararası Havalimanı’nın inşaatının tamamlanması ve işletilmesi işini aldı.

Yaklaşık 7 yıldan bu yana inşaatı devam eden ve yüzde 70’i tamamlanan havalimanı, inşaatı tamamlandıktan sonra Summa ile Limak’ın kuracağı, Senegal devletinin de ortak olacağı şirket tarafından 25 yıl süreyle işletilecek.

İlk etapta 3 milyon olan yıllık yolcu kapasitesi 10 milyona kadar çıkabilecektir.

Dakar Blaise-Diagne Uluslararası Havalimanı’nın, 2017 yılında operasyona başlaması planlanmaktadır.

Üsküp Karma Kullanımlı Üstyapı Projesi, Makedonya

Makedonya’nın başkenti Üsküp’te başlayan; 255 bin metrekare brüt alana sahip Karma Kullanımlı Proje, kent merkezinde Ulica Mito Haxivasilev Jasmin ve Ulica Zeleznicka caddeleri arasında yer almaktadır. Proje kapsamında Makedonya Bulvarı alt geçit olarak düzenlenmiş, geçit üzerinde AVM, ofis ve rezidans blokları tasarlanmıştır.

Proje, konumuyla tarihi kent merkezinden gelen ana yaya aksını karşılamaktadır. Tarihi kent merkezini, şehrin hastane merkezine ve polis merkezine bağlayan aks üzerinde konumlanmaktadır.

Projenin 2019 yılında tamamlanması planlanmaktadır.

Bulaşıcı Hastalıklar Hastanesi, Kuveyt

Kuveyt Bulaşıcı Hastalıklar Hastanesi Projesi, hastanenin genişletilmesine yönelik tasarım, inşaat, bakım, devreye alma, mefruşat ve hizmet bakımı işlerinden oluşmaktadır.

Limak’ın da içinde bulunduğu Ortak Girişim Grubu tarafından 2014 yılında sözleşmesi imzalanan projenin, tasarım iyileştirme talebi onaylanmış ve ilgili uygulama projeleri tamamlanmak üzeredir.

Diğer yandan, 2015 yıl sonu itibarıyla tamamlanmış olan kazı ve zemin çalışmaları sonrasında ana binanın temel, bodrum ve zemin kat kaba inşaatı tamamlanmış 1.kat imalatları ve MEP işleri devam etmektedir.

Projenin 2018 yılı sonunda tamamlanması planlanmaktadır.

Limak Babylon Hotel & Resort, Kıbrıs

Kıbrıs’ta, Bafra İskele mevkiinde inşaatı devam eden Limak Babylon Hotel & Resort’te; 518 oda, 1.100 yatak, 4 adet açık ve bir adet kapalı yüzme havuzu, aqua park, 6 tane alakart restoran ve toplam 4.200 kişilik 7 adet toplantı salonu ve 500 kişilik kapalı animasyon salonu bulunacaktır.

Bunların yanı sıra projede; 2.350 metrekare SPA merkezi, Türk hamamı, sauna, 2 buhar hamamı, gece kulübü, futbol sahası, voleybol, basketbol sahaları ve 2 tenis kortu yer almaktadır.

Projenin 2017 yılında tamamlanması planlanmaktadır.

Moglice Barajı ve HES (Devoll Hidroelektrik Santralleri), Arnavutluk

Moglice Barajı ve HES, asfalt çekirdekli kaya dolgu bir gövdeye sahiptir. Temelden yüksekliği 146,50 metre, kurulu gücü 177 + 1,2 MW olacaktır.

Kasım 2014 tarihinde başlamış olan projenin, Ağustos 2018’de tamamlanması planlanmaktadır.

Gali-Zakho Tüneli, Irak

Gali Zakho Tüneli Projesi, Duhok ili sınırları içerisinde, Duhok’u Zakho’ya bağlayan güzergah üzerinde, çift şerit gidiş-gelişli bir karayolu tüneli tasarımı ve inşaatıdır. Tünel, 3 bin 590 metrelik iki ayrı tüpten oluşacaktır. Proje kapsamında elektromekanik, havalandırma, aydınlatma, yangın söndürme ve çeşitli kontrol sistemlerinin imalatları da gerçekleştirilecektir.

Gali Zakho Tüneli, Türkiye Habur Sınır Kapısı’na 20 kilometre mesafededir. Türkiye, Kürdistan Bölgesel Yönetimi ve Irak arasındaki ticaret yolunda daha güvenli ve konforlu bir ulaşım sağlayacak karayolunun, bölgenin ticari ve ekonomik gelişimine de önemli katkıları olacaktır.

2014 yılında tünelin kazısı tamamlanarak iki tarafı birleştirilmiştir. 2016 yılı içerisinde beton imalatları tamamlanmış olan tünelde, asfalt işlerinin yüzde 60’ı, elektromekanik işlerinin ise yüzde 42’si tamamlanmıştır.

Projenin 2017 yılı içerisinde tamamlanması planlanmaktadır.

5201 Batı Abdullah Al Mubarek Alanı İnşaat İşleri, Kuveyt

Kuveyt Batı Abdullah Al Mubarak Bölgesi Altyapı ve Elektrik İşleri Projesi, bölgedeki NA ve NB bloklarının altyapı ve elektrik işlerine yönelik inşaat, tamamlama ve bakımı işlerinden oluşmaktadır.

Ekim 2015’te sözleşmesi imzalanan ve 2016 yılında yol, pissu, yağmur suyu, su temini, elektrik ve telefon hatları ve yardımcı istasyonlar ile ilgili inşaat işleri devam eden projenin 2017 yılı sonunda tamamlanması planlanmaktadır.

Dnipro Metro İnşaatı, Ukrayna

Temmuz 2016’da sözleşmesi imzalanan projeyle; yaklaşık 4 kilometre uzunluğundaki metro hattı ve 3 istasyonun tasarımı ve inşaatı gerçekleştirilecektir. Finansmanı Avrupa Yatırım Bankası (EIB) ve Avrupa Yatırım ve Kalkınma Bankası (EBRD) tarafından sağlanacak proje kapsamında;

• Her biri 4 kilometre uzunluğunda toplam 8 kilometre çift tüp tünel inşaatı,
• Mevcut metro hattına ve istasyonlara bağlantı yapımı,
• Yer üstü yapıları ve iniş tünelleri ile birlikte 3 istasyon binasının inşaat, elektrik ve mekanik tesisat işleri,
• Ray ve bağlantı elemanları ile demiryolu üstyapısının inşaatı,
• Elektrifikasyon, sinyalizasyon ve telekomünikasyon
sistemlerinin temini ve montajı gerçekleştirilecektir.

Projenin 2020 yılı içerisinde tamamlanması planlanmaktadır.

Hassanabdal-Havelian Karayolu (E-35) Sarai Saleh-Simlaila Kesimi, Pakistan

E-35 Hassanabdal-Havelian-Abbotabad-Mansehra Karayolu Pakistan ulusal ticaret koridorunun bir parçasıdır. Pakistan’ın güney bölgesini Çin, Afganistan ve diğer merkezi Asya ülkelerine bağlayan mevcut karayolunun yüksek trafik hacmi ve bozuk yol koşullarından dolayı E-35 projesi gerekli hale gelmektedir.

E-35 Karayolu Hassanabdal-Havelian kesimi üç pakete bölünmüş olup 3. paket olan 19,1 km lik Sarai Saleh-Simlaila kısmı Limak-ZKB JV taahhüdü altındadır.

6 şeritlli (3 x 3) karayolu olarak düşünülen projede 15 adet köprü, 51 adet menfez ve 6 adet alt geçit bulunmaktadır.

Projenin 2017 yılı sonunda tamamlanması planlanmaktadır.

Devlet Otoyolu (N-50) Zhob-Killi Khudae Nazar Kısmı, Pakistan

Toplam uzunluğu 81 km olan Zhob-MughalKot Kesimi Çin-Pakistan Ekonomik Koridoru’nun Batı güzergahının bir parçasıdır. Bu yolun 49 km uzunluğundaki (N-50) Zhob-Killi Khudae Nazar Kısmı’nın yenilenmesi ve geliştirimesi işi , Limak-ZKB JV taahhüdü altındadır.

2 şeritlli (2 x 1) karayolu olarak düşünülen proje, Asya Kalkınma Bankası (ADB) tarafından finanse edilmekte olup Ağustos 2018’de tamamlanması planlanmaktadır.

Çin Pakistan Ekonomik Koridoru, Pindi Gheb-Tarap Kısmı, Pakistan

Çin Pakistan Ekonomik Koridoru’nun 4 şeritli (2 x 2) karayolu olarak planlanan Pindi Gheb-Tarap Kısmı Limak-ZKB JV taahhüdü altındadır.

Pakistan Hükümeti tarafından finanse edilen projenin Kasım 2018’de tamamlanması hedeflenmektedir.

Çin Pakistan Ekonomik Koridoru, Hakla-Pindi Gheb Kısmı, Pakistan

Çin Pakistan Ekonomik Koridoru’nun 4 şeritli (2 x 2) karayolu olarak planlanan Hakla-Pindi Gheb Kısmı, Limak-ZKB JV taahhüdü altındadır.

Pakistan Hükümeti tarafından finanse edilen projenin Aralık 2018’de tamamlanması hedeflenmektedir.

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu