Dev projenin inşaatı başladı


  Rus gazını Türkiye’ye ve Türkiye üzerinden Avrupa’ya taşıyacak TürkAkım’da doğalgaz alım terminalinin inşaatına başlandığı açıklandı.

  türkakım projesiTürkAkım şirketinden yapılan açıklamada, projenin Rusya ve Türkiye kara bölümü ile Karadeniz deniz bölümlerindeki inşaatın devam ettiği belirtildi.

  Doğalgaz alım terminali inşaatına yönelik hazırlık çalışmalarının da bir süredir devam ettiği kaydedilen açıklamada, “TürkAkım Doğalgaz Boru Hattı-Deniz Bölümü Projesi kapsamında doğalgaz alım terminali inşaatına başlandı. Söz konusu alanın inşaata hazırlanması için gerekli izinler tamamlandı.” ifadeleri kullanıldı.

  Terminalin yapımına ilişkin sözleşmenin Eylül 2017’de İngiliz enerji şirketi Petrofac ile imzalandığı, Petrofac’ın da Tekfen ile ana alt yüklenici sözleşmesi yaptığı bildirildi.  pioneering spirit inşaat gemisi

  Allseas şirketine ait Pioneering Spirit, 382 metre uzunluğu ve 124 metre genişliğiyle halen dünyanın en büyük inşaat gemisi.

  Açıklamada ayrıca, Allseas şirketine ait, dünyanın en büyük inşaat gemisi olan Pioneering Spirit‘in Karadeniz’deki iki boru hattının yapımına devam ettiği bilgisine yer verildi.

  TürkAkım Deniz Boru Hattı Projesi

  TürkAkım Deniz Boru Hattı, Karadeniz boyunca uzanacak, her biri 930 kilometre uzunluğunda, 81 santimetre çapında ve 15,75 milyar metreküp kapasitede iki paralel doğalgaz boru hattından oluşacak. TürkAkım, 2200 metreyi bulan derinliklerde döşenecek bu büyüklükteki ilk boru hattı olacak.

  Boru hatlarından ilki Türkiye piyasasının ihtiyacını karşılarken, ikincisi Türkiye-Yunanistan sınırına ilerleyerek Avrupa pazarına güvenilir doğalgaz tedariki sağlayacak. TürkAkım’dan doğalgaz akışının takvime uygun olarak 2019 sonunda başlaması bekleniyor.

  2021 yılında yurtdışında iş ilanları, yurt dışı işçi alım ve yurt dışı eleman alımı yapan firmaların üstlendiği projelerde görevlendirikmek üzere yurt dışı iş başvurusu yapmak isteyenlere...