Bulgaristan İş İlanları

Bulgaristan işçi iş ilanları

Bulgaristan yaşanan ciddi personel eksikliğine karşı işçi alımı yapıyor. Bulgaristan tatil beldelerinde görevlendirmek üzere garson, aşçı, temizlik işçisi gibi pozisyonlarda işçi alımı yapıyor.

Kış mevsiminin başlamasına iki hafta kala Bulgaristan’daki dağ tatil beldeleri ciddi personel eksikliği yaşıyor. İşverenler genelde garson, aşçı, temizlikçi gibi pozisyonlar için 2000’e yakın mevsimlik işçi arıyor. Çepelare ve Paşmaklı (Smolyan) Otelciler ve Restorancılar Birlikleri tarafından yapılan açıklamada, işe almak istedikleri gençlerin genelde Almanya ve Avusturya gibi yurtdışı kış tatil beldelerinde çalışmayı tercih ettiği, oradaki ücretlerin 1200-2000 euro arasında olduğu ve bu yüzden de kendilerinin personel sıkıntısı yaşadığı ifade edildi. Bu sorunu çözmek için otel ve restoran sahipleri üçüncü ülkelerden mevsimlik işçi getirmeye karar verdi.

Bulgaristan kış tatil beldelerine bu yıl rekor sayıda turistin gelmesi bekleniyor. Bulgaristan Turizm Bakanlığı geçen yıla göre % 10 oranında artış olmasını öngörüyor.

Bulgaristan’da sigortalı işçi olarak çalışan bir kişinin ortalama geliri 826 Leva

Bulgaristan İstatistik Enstitüsü, Eylül 2017’de çalışanların sigorta kesintisine tabi tutulan aylık ortalama gelirinin 826,37 leva olduğunu açıkladı. Temmuz ve Ağustos 2017 aylarında bu gelir sırasıyla 811,75 leva ve 804,44 leva odu. 1 Ekim 2016 – 30 Eylül 2017 döneminde ise ortalama gelir 806,77 leva olarak açıklandı.

Bulgaristan İş Gücü Piyasası Doruk Noktasına Ulaşmak Üzere

Avrupa İstatistik Ofisi’nin (Eurostat) verilerine göre Bulgaristan’daki işsizlik Eylül ayında % 6,1 oranında gerçekleşti. Ağustos ayına göre Bulgaristan’daki işsizlerin sayısı 4 bin azalarak 202 bine düştü. Yılın başından bu yana işsizlerin sayısında 29 bin azalma oldu. İşsiz olan ve iş arayanların sayısı Mayıs ayından bu yana 200 binin biraz üzerinde seyrediyor. Buna rağmen işverenlerin personel bulma konusunda hala sıkıntılar yaşadığı aktarılıyor. Ekonomi uzmanları, yaşanan bu duraklamanın geçici olabileceğini, ancak rakamların bu seviyede kalmaya devam etmesi durumunda iş gücü piyasasının doruk noktasına ulaşacağını öngörüyor.

AB’deki işsizlik oranlarına bakıldığında, Eylül ayı itibarıyla ortalamanın % 7,5 olduğu gözleniyor.

Bir Yorum

  1. Selamün aleyküm sayın işverenler Bolu Mengen mesleğim aşçı Bulgaristan’da iş arıyorum arz ederim +905355403414

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu