Yurt dışı iş ilanları

Almanya Türkiye’den 10 bin işçi alacak

almanya işçi alımı haberi

Almanya, Türkiye’den 10 bin işçi alacak. En çok hemşire, kaynakçı, elektrikçi ve havalimanı yer hizmetleri görevlisine ihtiyaç var. Maaşlar 2 bin Euro’dan.

Peki Almanya’ya işçi olarak girmek isteyen nasıl başvuru yapabilir?

Türkiye’den Almanya’ya ilk işçi göçü 1961’de imzalanan İşgücü Alımı Anlaşması ile yapılmıştı. Bu vesileyle son 50 yılda yaklaşık 3 milyon kişi Almanya’da çalışmaya gitti. Almanya halen farklı sektörlerde çalışmak üzere Türk işçi alımı yapıyor. En son geçtiğimiz ekimde hasta bakıcı olarak görev yapacak olan 50 bin Türk işçi için başvurular alınmıştı.

İŞSİZLİĞE KATKI

10 yıldır Almanya’da 15 farklı havalimanında faaliyet gösteren OBM İnsan Kaynakları şirketi, 2019’da ilk etapta Türkiye’den Almanya’ya 10 bin işçi götürecek. En çok hemşire, kaynakçı, elektrikçi ve havalimanına ihtiyacı olduğu söyleyen şirket yöneticisi Osman Taş, “Bu projeyle Türkiye’deki işsizliği azaltacak” dedi.

VASIFLI VE VASIFSIZ İŞÇİ ALIMI OLACAK

İŞKUR ile anlaşmaları olduğunu söyleyen Osman Taş, “Bu işi 17 yıldır yapıyoruz ve birçok ülkeden işçi götürdük. Kendi milletime güvendiğim için Almanya’ya işçi götüreceğiz. Almanya’nın talebi vasıflı işçi ama biz “vasıfsız” işçi de götüreceğiz. 10 bin işçiden sonra 80 bin hemşire ve 50 bin kaynakçı – elektrikçi götürmeyi planlıyoruz. İşçilerle 19 aylık sözleşme imzalayacağız.” dedi.

EN DÜŞÜK MAAŞ 2 BİN EURO

Almanya’ya götürülecek işçilere dil eğitimi verileceğini belirten Osman Taş, “Almanya’daki barınma ihtiyaçlarını karşılayacağız. Hesap açmalarında ve sigorta yaptırmaları konusunda yardımcı olacağız. Hemşirelerin 3 bin Euro maaşı, kamyon şoförlerinin 2 bin 500 Euro maaşı, Yer hizmetleri, havalimanı maaşları da 2 bin Euro.” dedi.

BAŞVURU ŞARTLARI

20-45 yaş aralığında, herhangi bir sağlık engeli bulunmayan her Türk vatandaşı müracaat edebiliyor. Başvuru için emniyetten temiz kağıdı ve hastaneden sağlık raporu alınmalı. Başvuruda evrakların eksiksiz olması gerekiyor. İnternetten başvuru yapamayanlar Ankara, İstanbul ve Antalya’daki ofislere de müracaat edebilecek. Başvurular ücretsizdir.

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu